Ułatwienia dostępu

Marilyn Monroe

marilyn monroe


Marilyn Monroe

- jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w historii kinematografii. Aktorką może i nie była wybitną, ale kamera ewidentnie ja lubiła. Burzliwe życie i przedwczesna śmierć. Mó ulubiony film to: Pół żartem, pół serio.

  • Spadająca gwiazda. Marilyn Monroe

    spadajaca gwiazda

    Spadająca gwiazda. Marilyn Monroe,
    - autorzy: Jean-François Charles, Maryse Charles, Zbigniew Kasprzak;
    - tłumaczenie Wojciech Birek;
    - wydawnictwo: Ongrys, 2006.
    - kategoria: komiks, Marilyn Monroe.

    Ten nabyłem bo wydawał się być idealnym połączeniem dwóch moich zainteresowań. Komiksu i kina. W sumie jest, ale nie spodziewałem się, że będzie to takie słabe połączenie.
    Rzecz traktuje o Marilyn Monroe. Aktorka tak mocno wpisała się w popkulturową tkankę, że nie trzeba jej nikomu przedstawiać. W komiksie poznajemy ją w chwili gdy zostają znalezione jej zwłoki. Niedowierzanie, kilka przypadkowych kadrów a następnie seria retrospekcji, które w założeniu miały ilustrować bujne życie gwiazdy. Miały, bo nijak nie prowadzą spójnej linii, a poszczególne wątki wydają się być dobrane mocno przypadkowo. Z albumu nie dowiemy się nic ciekawego o gwieździe, a osoby chcące poznać jej życie też nie będą usatysfakcjonowane.

    Czytaj więcej

  • Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia - Elizabeth Winder

    marilyn na manhattanie

    Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia,
    (Marilyn in Manhattan: Her Year of Joy)
    - autor: Elizabeth Winder
    - Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2017.

    Urlop w pełni. Jest to czas świetnych wyjazdów, ale też czas czytania. Na wyjazd zabrałem Marilyn na Manhattanie. Książkę kupiłem skuszony ładnym zdjęciem na okładce. Niestety jest to jedyne fajne zdjęcie w tej książce. Książka opowiada o "ucieczce Marilyn z Hollywood do Nowego Jorku. Ucieczka była nie tylko fizyczna, ale przede wszystkim mentalna i częściowo finansowa. Marilyn pragnęła zmienić swój wizerunek, ale nie było to możliwe w ramach obowiązującej umowy z Fox'em - dlatego też postanowiła odciąć się też od wytwórni. Mocno ryzykowne zagranie, ale zakończone pewnym sukcesem. Z książki dowiadujemy się, że Marilyn poszukiwała siebie, a napotkani ludzie okazywali jej niesamowite (ale czy bezinteresowne?) wsparcie.
    Sporo miejsca poświęcono ubiorom Monroe, jej nastrojom, sylwetce, a także faktowi, że aktorka lubiła czytać. Jest to powtarzane do znudzenia. Wielką bolączką tej biografii jest niemal całkowity brak fotografii. I nie chodzi tu tylko o Monroe prywatnie, ale także fotografii miasta, miejsc, które odwiedzała, fotosów z planów filmowych, przedruków prasowych, czy też osób z którymi żyła i się bawiła. Jest to wielki brak.

    Czytaj więcej

  • Asfaltowa dżungla - 1950

    asfaltowa dzungla

    Asfaltowa dżungla,
    (The Asphalt Jungle) - 1950;
    - reżyseria: John Huston;
    - scenariusz: John Huston, Ben Maddow;
    - wybrana obsada: Sterling Hayden, Louis Calhern, Jean Hagen, James Whitmore, Sam Jaffe, Marilyn Monroe, Teresa Celli; 
    - gatunek: noir. 

    "Zbrodnia to tylko kalekie dziecko ludzkiej zaradności"

    Jeden z najbardziej znanych filmów noir w końcu trafił na moją listę.
    Grupa przypadkowych oprychów planuje skok doskonały. Jest mózg akcji, kierowca, sponsor, kasiarz. Każdy ma swoją rolę do odegrania, plan jest opracowany w najmniejszych szczegółach. Musi się udać. Niestety nie dało się zaplanować przypadkowego uruchomienia alarmu oraz ludzkich słabości. Skok się udaje, ale dochodzi do strzelaniny, która mocno komplikuje sytuację. Zwykły napad zamienia się w morderstwo, a te przeważnie są bardziej intensywnie ścigane. Policja systematycznie zbliża się do wszystkich członków ekipy.

    Czytaj więcej

  • Książę i aktoreczka - 1957

    ksiaze i aktoreczka
    Książę i aktoreczka,
    (The Prince and the showgirl) - 1957;
    - reżyseria: Laurence Olivier;
    - scenariusz: Terence Rattigan;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Laurence Olivier, Jeremy Spenser, Sybil Thorndike;
    - gatunek: komedia, romans.

    Kolejny poranny seans z Marilyn. Pierwszy, który niespecjalnie przypadł mi do gustu.
    Fikcyjne państewko, rok 1911 i książę, który stara się o względy pięknej aktorki. Zaloty nie są zbyt udane więc książę stara się pozbyć kobiety, ale w tym momencie wkracza jego matka (królowa), która dostrzega w dziewczynie potencjał na żonę dla syna.
    Fabularnie film mnie rozczarował, ale nie zmienia to faktu, że Monroe wypadła całkiem ładnie. Uroczo przeinaczała tytuły zalotnika.

    Czytaj więcej

  • Rzeka bez powrotu - 1964

    rzeka bez powrotu
    Rzeka bez powrotu,
    (River of No Return) - 1954;
    - reżyseria: Jean Negulesco, Otto Preminger;
    - scenariusz: Frank Fenton;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Robert Mitchum, Rory Calhoun, Tommy Rettig;
    - gatunek: western.

    Matt opuszcza więzienie, w którym spędził kilka lat za zabójstwo (strzał w plecy). Odnajduje swojego syna i chce z nim rozpocząć nowe, spokojne życie. Może to za dużo powiedziane. Trudno mówić o spokojnym życiu w rejonie opanowanym przez agresywnych Indian. Kay jest śpiewaczką w saloonie, za namową swojego narzeczonego (hazardzisty) opuszcza miasto. Wspólnie płyną na tratwie ku lepszej przyszłości. Los krzyżuje ścieżki naszych bohaterów. Hazardzista ucieka z bronią i z koniem (tak tak, to koniokrad) a pozostali muszą walczyć o przetrwanie. Jedyną szansą na przeżycie jest pokonanie niebezpiecznej rzeki lichą tratwą.

    Czytaj więcej

  • Mężczyźni wolą blondynki - 1953

    mezczyzni wola blondynki
    Mężczyźni wolą blondynki,
    (Gentlemen Prefer Blondes) - 1953;
    - reżyseria: Howard Hawks;
    - scenariusz: Charles Lederer;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Jane Russell, Charles Coburn, Elliott Reid;
    - gatunek: komedia, musical.

    "Brylant nigdy nie jest za duży"

    Ten film powinien być reklamowany jako instrukcja manipulowania mężczyznami..
    Są dwie atrakcyjne panie. Jednej zależy tylko na błyskotkach natomiast druga bardziej realnie patrzy na świat i z dystansem podchodzi do postępowania swojej przyjaciółki. A ta szaleje. Jest zaręczona z multimilionerem, ale to nie znaczy, że nie może wykorzystać swojego wdzięku do zdobywania prezentów od innych bogatych mężczyzn. Przecież doświadczona kobieta wie co ma powiedzieć by mężczyzna (najlepiej zamożny) zrobił wszystko czego sobie kobieta zażyczy. Takie zachowania prędzej czy później muszą sprawić, że dziewczyna wpakuje się w kłopoty.

    Czytaj więcej

  • Małpia kuracja - 1952

    malpia kuracja
    Małpia kuracja,
    (Monkey Business) - 1952;
    - reżyseria: Howard Hawks,
    - scenariusz: Charles Lederer, I.A.L. Diamond, Howard Hawks, Ben Hecht;
    - wybrana obsada: Charles Coburn, Ginger Rogers, Cary Grant, Marilyn Monroe;
    - gatunek: komedia.

    Tym razem pozycja mniej znana.
    Dr Barnaby jest chemikiem, który pracuje nad cudownym lekiem, który ma być eliksirem młodości. Każdy kto wypije miksturę będzie się czuł jakby miał dwadzieścia lat. Prace idą opornie, ale Barnaby się nie poddaje i kosztem życia osobistego tworzy sekretną miksturę. Efekt jego prac jest raczej mizerny, ale jeden z jego szympansów doświadczalnych przypadkowo tworzy preparat, który ma fenomenalne działanie. Mały łyk gorzkiego leku sprawia, że ustępują wszystkie dolegliwości, które pojawiają się z wiekiem.. a kilka łyków więcej sprawia.. tego się dowiecie oglądając Małpią kurację.

    Czytaj więcej

  • Przystanek autobusowy - 1956

    przystanek autobusowy
    Przystanek autobusowy,
    (Bus Stop) - 1956;
    - reżyseria: Joshua Logan;
    - scenariusz: George Axelrod;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Robert Bray, Don Murray, Eileen Heckart;
    - gatunek: komedia, romans, musical.

    "Bo" Decker wychował się na farmie. Jest przystojny, pracowity, ale ma mentalność dziecka. Nigdy nie opuścił miejsca swojego zamieszkania i nie jest nauczony jak zachowywać się w mieście. Musi tam jednak pojechać na zawody rodeo i może pozna tam wybrankę swojego serca. "Bo" nigdy nie był z dziewczyną, ale wie, że powinien znaleźć sobie dziewczynę. W mieście, w miejscowym barze poznaje dziewczynę, w której momentalnie się zakochuje. Postanawia się z nią ożenić. Ona się opiera, ale przecież dla takiego kowboja jak "Bo" to żaden problem. Po wygraniu zawodów porywa dziewczynę i zabiera do swojego rodzinnego domu. Jak "Bo" coś sobie postanowi to tak musi być. Sprzeciw ukochanej to najmniejszy problem, z czasem dziewczyna przecież zrozumie, że "Bo" jest najlepszym z kandydatów.

    Czytaj więcej

  • Słomiany wdowiec - 1955

    plakat promujący
    Słomiany wdowiec,
    (The Seven Year Itch) - 1955;
    - reżyseria: Billy Wilder;
    - scenariusz: George Axelrod, Billy Wilder;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes;
    - gatunek: komedia.

    Niedzielne poranki to idealna pora na obejrzenie czegoś z lat pięćdziesiątych. W ten sposób mam zamiar nadrabiać klasykę. Tym razem zafundowałem sobie po raz kolejny Słomianego wdowca.
    Ileż razy tak miałem. Wolny weekend, puste mieszkanie i mnóstwo planów jak to wykorzystam wolność i ostro wykorzystam czas. Przeważnie to się kończy na mówieniem do siebie, sprzątaniu i delikatnym piwie później. Jak domowników nie ma dłużej to domowa pustka daje znać o sobie. 
    Bohater Słomianego wdowca ma podobnie jak ja.. żona z synem wyjeżdża na wakacje, a on sam zostaje w gorącym Nowym Jorku i planuje jak tu intensywnie spędzić czas. Może papierosek, którego zabrania żona, albo drink wieczorem na skołatane nerwy.. ale co to? Piętro wyżej wprowadza się nowa sąsiadka (u mnie to odpada - mieszkam na najwyższym ;p), która chętnie porozmawia. Zwłaszcza, że w jej mieszkaniu nie ma klimatyzacji. Wdowiec oczywiście ją zaprasza i zaczyna się festiwal jego dziwnych zachowań i wyobrażeń co to się nie bedzie działo.

    Czytaj więcej

  • Pokochajmy się - 1960

    plakat promujący
    Pokochajmy się (Let's Make Love) - 1960;
    - reżyseria: George Cukor;
    - scenariusz: Arthur Miller, Norman Krasna, Hal Kanter;
    - wybrana obsada: Marilyn Monroe, Tony Randall, Yves Montand;
    - gatunek: komedia, musical, romans.

    Znów mi się uzbierało kilka zaległych notek. Tym razem pozycja z jednego niedzielnego przedpołudniowego seansu. To najlepsza pora na filmy z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych - taki cykl w stylu Kocham Kino.
    Milioner dowiaduje się, że na Broadwayu będzie wystawiana sztuka, w której będzie ośmieszony. Chce temu zaradzić, ale przez przypadek zostaje uznany za aktora. Dostaje angaż w wspomnianej sztuce. Milioner korzysta z okazji i pod przykrywką aktora stara się dowiedzieć czegoś o sobie. Jest to też szansa na wielką miłość.. milioner zakochuje się w jednej z aktorek. Pokochajmy się to już klasyka kina. Jest nieźle napisany i całkiem dobrze zagrany. Coraz bardziej trafia do mnie kino z tego okresu.

    Czytaj więcej

  • Niagara - 1953

    plakat promujący
    Niagara - 1953;
    - reżyseria: Henry Hathaway;
    - scenariusz: Charles Brackett, Walter Reisch;
    - wybrana obsada: Joseph Cotten, Marilyn Monroe, Max Showalter, Jean Peters;
    - noir.

    Są filmy, które kiedyś widziałem, ale absolutnie nie pamiętam szczegółów fabuły. Do takich pozycji zaliczała się Niagara. Postanowiłem odświeżyć sobie ten tytuł.
    Para przyjeżdża nad wodospad by świętować swój ślub. Ma to być idealny wyjazd, ale od początku napotykają różne problemy. Na miejscu poznają inną parę, która ewidentnie przeżywa kryzys w związku. Kryzys pogłębia obecność kochanka...
    Niagara jest uniwersalną opowieścią o namiętności, zdradzie i potrzebie zemsty. Zdradzany mąż musi się bronić, reagować.. cokolwiek nie zrobi to i tak już przegrał.. nieubłagany fatalizm.
    Niagara nie jest filmem wybitnym, gdyby nie rola Monroe to pewnie byłby szybko zapomniany Jednakże trzeba uczciwie przyznać, że na ekranie o wiele lepiej prezentuje się Jean Peters. Przypomnijmy - w 1953 roku Monroe jeszcze nie była gwiazdą.. jedna z wielu aktorek na kontrakcie
    Czy warto poświęcić czas na Niagarę? Moim zdaniem tak.. jest to jeden z niewielu filmów Noir nakręconych w kolorze - to wystarczający powód by dać mu szansę, zweryfikować czy kolor pasuje do tego gatunku.

    Czytaj więcej

  • Jak poślubić milionera - 1953

    jak poslubic milioneraJak poślubić milionera (How to Marry a Millionaire) - 1953;
    - reżyseria: Jean Negulesco
    - scenariusz: Nunnally Johnson
    - wybrana obsada: Betty Grable, Marilyn Monroe, Lauren Bacall, Cameron Mitchell, Rory Calhoun, William Powell, Fred Clark
    - komedia romantyczna

    Trzy modelki po przeprowadzce do Nowego Jorku poszukują dla siebie mężów. Nie mają zbyt wysokich wymagań - potencjalni kandydaci mają spełniać tylko jeden warunek - muszą być nieziemsko bogaci. Jak mawia jedna z nich : Męża trzeba wybierać rozumem, a nie sercem.
    Aby ułatwić sobie zadanie panny wynajmują wielkie luksusowe mieszkanie, na które je oczywiście nie stać.. może wynajmujący się nie zorientuje, że niektóre sprzęty zostaną sprzedane? Zadanie, z pozoru łatwe, staje się trudniejsze gdy dziewczyny zaczynają się zakochiwać.
    Jak poślubić milionera to kolejny film, w którym Marilyn gra słodką, seksowną, ciut nieporadną dziewczynę. Może i nie grzeszy inteligencją, ale kokietować potrafi jak żadna inna. Jeśli lubicie bardziej klasyczne komedie (romantyczne też) to ten film jest pozycją obowiązkową. Znakomite dialogi i humor sytuacyjny to bardzo mocne strony tej produkcji.

    Czytaj więcej

  • Pół żartem, pół serio - 1959

    pol zartem pol serioSą filmy, o których kilka lat po premierze zapominamy, ale są też takie, które mimo upływu lat, nadal trzymają poziom.

    Do tej drugiej grupy zaliczyć musimy "Pół żartem, pół serio" (reż. Billy Wilder, 1959 r.)

    W walentynki udało nam się obejrzeć ten film na dużym ekranie.

    Bawiłem się jak zwykle świetnie. To fenomen, półwieczny tytuł nadal bawi i sposobem realizacji nie razi współczesnego widza.

    Do wielkich zalet filmu  należy obsada aktorska, obok Marilyn Monroe wystąpili Tony Curtis i Jack  Lemmon - cała trójka gra rewelacyjnie.

    Scenariusz filmu ma uniwersalny charakter i bez problemu mógłby być ekranizowany współcześnie.

    Zawsze znajdą się jacyś kryminaliści, morderstwa oraz świadkowie, którzy muszą uciekać w incognito.

     

    Jeśli macie trochę wolnego czasu, to koniecznie obejrzyjcie, jest pozycja absolutnie obowiązkowa. :)

    Moja ocena - dziesięć - nie mogło być mniej.

    Czytaj więcej

  • Mój Tydzień z Marilyn - 2011

    moj tydzien z Walentynki minęły nam pod znakiem Marilyn Monroe.

    Obejrzeliśmy film Mój Tydzień z Marilyn (2011 reż. Simon Curtis).

    Seans wywołał u nas mieszane uczucia, był świetny początek, niezłe zakończenie, ale w środku zabrakło czegoś.

    Tytułową rolę zagrała Michelle William, która średnio mi pasowała, zawsze chciałem by Monroe zagrała Scarlett ;)

    Michelle mnie zaskoczyła, nie była to rola oskarowa, ale zagrała całkiem przyzwoicie. Dobrze wypadli też pozostali aktorzy : Kenneth Branagh,  Eddie Redmayne, Judi Dench oraz Emma Watson (kojarzycie ją? ) 

    Słabą stroną Tygodnia jest scenariusz, który momentami wydaje się niekompletny i niedopracowany.

     

    Całość oceniam na solidne siedem.

    Czytaj więcej