"Ludzie samotni zawsze za dużo mówią"
Szalony Piotruś

Kamienie na szaniec - 2014

  • Odsłon: 1952

Kamienie na szaniec plakat filmowyKamienie na szaniec (reżyseria Robert Gliński, 2014)

Warszawa, druga wojna światowa... trzech chłopaków, którzy wkraczając w dorosłość muszą podjąć decyzję jaką postawę przyjąć wobec okupanta.. czy walczyć, czy uciekać, a może udawać, że sprawa ich nie dotyczy.. sam nie wiem jaką decyzję bym podjął.. to jeden z tych momentów, kiedy mówimy jedno... a życie weryfikuje nasze postawy.. tak samo jest z Alkiem (Kamil Szeptycki), z Rudym (Tomasz Ziętek) i z Zośką (Marcel Sabat).. życie ich zmusza do decyzji... konfrontuje marzenia z rzeczywistością..
Kamienie to kolejny film, który ciężko mi jednocześnie ocenić..
Z jednej strony mamy niezłe, młode aktorstwo, bardzo ciekawe efekty specjalne i dobry wydźwięk całości, a z drugiej strony zbyt przerysowane wydarzenia, postaci, sceny.. razi mnie też sposób ukazywania polskiej bohaterskości... wszystko jest skrajne i zbyt patetyczne... nie wiem jak to nazwać, ale coś mnie non stop w Kamieniach wkurzało... może to prawda? Sam nie wiem.
Na plus zaliczam fakt, że Szare Szeregi zostały ukazane jako organizacja raczkująca, pełna sprzeczności postaw, a przede wszystkim chaotyczna i słabo zorganizowana.. nigdy nie chciało mi się wierzyć w mit jej doskonałości. To co ja zaliczam jako plus przez harcerzy jest zaliczane jako karygodne niedociągnięcie filmu..
W drugim planie wystąpił Andrzej Chyra oraz Krzysztof Globisz.
Kamienie na szaniec ostatecznie dostają bardzo mocne siedem.. przyzwoite (i nic więcej) kino.

siedem

Zwiastun

 

Komentarze Disqus