"Nigdy nie byłem miły… ale postaram się być uroczy"

Frantz - 2016

Szymon Szostok

frantz

Frantz - 2016;
- reżyseria: François Ozon;
- scenariusz: François Ozon;
- wybrana obsada: Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner, Marie Gruber;
- gatunek: dramat.

Młodziutka Niemka Anna w I Wojnie Światowej straciła ukochanego. Codziennie odwiedza jego pusty grób i nie potrafi ułożyć sobie życia na nowo. Może zbyt mało czasu minęło. Na grób zaczyna też przychodzić obcy mężczyzna, Francuz, który twierdzi, że poznał jej narzeczonego (Frantz'a) w Paryżu. Rodzina Frantza zaprzyjaźnia się z obcym - chcą bliżej poznać przyjaciela syna. W tle mamy małe miasteczko, w którym dominują nacjonalistyczne nastroje i nieskrywana nienawiść do Francuzów. Przecież tak wielu młodych Niemców zginęło z ich rąk.
Ozon kolejny raz mnie zaskoczył. Narracja jest spokojna i niezbyt skomplikowana. Nawet głębokie emocje są tu złagodzone przez odpowiednie kadrowanie. Frantz jest w większości filmem czarno-białym, pojawia się jednak kilka scen w kolorze. Reżyser próbuje nim podkreślić emocje bohaterów. Radość pojawiająca się w tych smutnych czasach. Co ciekawe, większość tych kolorowych scen jest oparta na kłamstwie.

 

Czytaj więcej

Dekalog, Osiem - 1988

Szymon Szostok

dekalog

Dekalog, Osiem - 1988;
- reżyseria: Krzysztof Kieślowski;
- scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz;
- wybrana obsada: Maria Kościałkowska, Teresa Marczewska, Wojciech Asiński, Artur Barciś, Tadeusz Łomnicki;
- gatunek: dramat.

"Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"
Zofia jest pracownikiem naukowym, który zostaje zaproszony na wykład etyki prowadzony przez tłumaczkę swoich prac naukowych. Podczas wykładu okazuje się, że tłumaczka jest żydowskim dzieckiem, które mogło zostać uratowane przez rodzinę Zofii w czasie hitlerowskiej okupacji. Spotkanie kobiet jest okazją do wyjaśnienia okoliczności odmowy pomocy.

 

Czytaj więcej

Wydział zabójstw, Hollywood - 2003

Szymon Szostok

wydzial zabojstw hollywood

Wydział zabójstw, Hollywood,
(Hollywood Homicide) - 2003;
- reżyseria: Ron Shelton;
- scenariusz: Ron Shelton, Robert Souza;
- wybrana obsada: Harrison Ford, Josh Hartnett, Lena Olin, Martin Landau;
- gatunek: komedia kryminalna.

Jakby tu w skrócie podsumować ten film. Myślę, że temat wyczerpią dwa słowa: nudny oraz beznamiętny. Po pozycji z Fordem spodziewałem się więcej humory, ale seans absolutnie mnie nie wciągnął a po kilku dniach mam problem z przypomnieniem sobie fabuły.
Ford gra podstarzałego glinę, który dorabia na handlu nieruchomościami. Kiedyś miał ułożone życie, ale łatwo się posypało. Fortuna w Hollywood zmienną jest. Dostaje nowego partnera, którego ma przyuczyć do zawodu. Temat wykorzystano w kinie tysiące razy, ale przy odpowiedniej obsadzie i scenariuszu nadal wychodzą udane filmy. Tym razem nie wyszło. Film, pomimo kilku ładnych akcji, jest przeciętny. Jak dla mnie typowa produkcja VHS, dziwi tylko, że to całkiem nowa produkcja. Obejrzeć, zapomnieć.

 

Czytaj więcej

Fargo - sezon 3

Szymon Szostok

fargo s 3

Fargo - 2017;
FX, sezon 3 (10 epizodów);
twórca: Noah Hawley;
- wybrana obsada: Ewan McGregor, Carrie Coon, Mary Elizabeth Winstead, Scoot McNairy, Jim Gaffigan, David Thewlis, Goran Bogdan;
- gatunek: dramat, kryminał.

Trzecia już odsłona Fargo. Czyżby ostatnia? Oby nie. Znów mamy małe miasteczko, w którym pojawia się przemoc. Mniej w tym już przypadku, a więcej zawziętości i wpływów wielkomiejskich. Przypadkowe może być tylko skumulowanie w krótkim czasie, cała reszta jest czystą konsekwencją działań naszych bohaterów. Jeden czyn ciągnie za sobą kolejne. Spiralę można zatrzymać odwracając się na pięcie, ale nikt nie chce tego zrobić.
Osią w tym serialu jest rodzina Stussy, a motorami akcji są: konflikt pomiędzy dwoma braćmi (świetna podwójna rola McGregor'a) oraz pojawienie się tajemniczego biznesmena, który chce z firmy jednego z braci zrobić podatkową wydmuszkę.

 

Czytaj więcej

Broadchurch - sezon 3

Szymon Szostok

broadchurch s 3

Broadchurch, ITV , 2017

- sezon 3;
- twórcy: Chris Chibnall;
- wybrana obsada: Olivia Colman, David Tennant, Jodie Whittaker, Eve Myles, James D'Arcy, Julie Hesmondhalgh;
- gatunek: kryminał, dramat.

"Nie można ocalić kogoś kto tego nie chce"

To już ostatni sezon Broadchurch. Wracamy do leniwego miasteczka, w którym znów zagościła zbrodnia. Tym razem nie ma mowy o morderstwie. Podczas przyjęcia urodzinowego dochodzi do brutalnego gwałtu na pięćdziesięciolatce. Kobieta nie jest atrakcyjna, wokół jest wiele ładniejszych, ale pomimo to gwałciciel wybiera ją. Okoliczności wskazują na to, że napastnik świadomie wybrał ofiarę. Najprawdopodobniej doskonale ją znał. Śledczy najpierw muszą przekonać ofiarę i społeczność, że sprawcę należy ścigać. Nie dla wszystkich to jest tak oczywiste. Większość kobiet nie zgłasza gwałtów. Wstyd, poczucie winy oraz strach są silniejsze od pragnienia sprawiedliwości. Chibnall w każdym epizodzie odsłania nam kolejne okoliczności sprawy, pozornie wskazuje osoby, które mogą być winne, ale w Broadchurch nic nie tak oczywiste jak się wydaje. Ludzie mają swoje tajemnice, nie lubią się z nimi dzielić, ale to nie znaczy, że są skłonni do popełniania przestępstw.

 

Czytaj więcej

Valerian i Miasto Tysiąca Planet - 2017

Szymon Szostok

valerian

Valerian i Miasto Tysiąca Planet,
(Valerian and the City of a Thousand Planets) - 2017;
- reżyseria: Luc Besson;
- scenariusz: Luc Besson;
- wybrana obsada: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna, Ethan Hawke, Herbie Hancock, Sam Spruell;
- gatunek: akcja, science fiction, przygodowy.

Z olbrzymią rezerwą podchodziłem do tego filmu. Besson ma świetne pomysły, ale często wykonanie daje wiele do życzenia. Obawiałem się, że Valerian będzie kolejnym filmem, w którym nie ma pomysłu na rozwinięcie fabuły. Na szczęście pod tym względem film nie rozczarowuje. Nie znaczy to jednak, że scenariusz jest dobry.
Przyszłość, Valerian oraz Laureline są kosmicznymi agentami, którzy mają bronić pokoju pomiędzy tysiącami cywilizacji. Kolejna misja odsłania jednak nieprawidłowości w strukturach, które mają bronić pokoju. Wojskowi lubią mieć swoje tajemnice i nie zawahają się użyć wszystkich środków ich haniebne czyny nigdy nie ujrzały światła dziennego. Ludzkość od tysięcy lat próbuje tuszować zbrodnie. Prawda często wygrywa, ale nie przywróci ona życia tym co zginęli. Idealiści, Besson również, wierzą, że prawda uszlachetnia i pozwala zapomnieć o krzywdach. Świat nie jest aż tak piękny.

 

Czytaj więcej

Wojna o Planetę Małp - 2017

Szymon Szostok

wojna o planete malp

Wojna o Planetę Małp,
(War for the Planet of the Apes) - 2017;
- reżyseria: Matt Reeves;
- scenariusz: Mark Bomback. Matt Reeves;
- wybrana obsada: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Karin Konoval, Amiah Miller;
- gatunek: science fiction, dramat, akcja.

Moi drodzy, niech nie zmyli Was tytuł tego filmu. W fabule wojna w formie działań wojennych praktycznie nie występuje. Mamy tu do czynienia z głębszym znaczeniem tego słowa. Wojna jako konflikt jako zderzenie dwóch sił, z którego tylko jedna wyjdzie zwycięsko. Wojna pomiędzy ludźmi i małpami, pomiędzy starą rasą, która musi ustąpić a nową, która dopiero co powstaje.
Ziemia mocno się zmieniła. Trwa cały czas wojna pomiędzy cywilizacjami. Część wojskowych jest przekonana, że można wygrać zabijając przywódcę Cezara - przywódcę małp. Małpy natomiast nie dążą do eskalacji konfliktu, wręcz przeciwnie, pragną w spokoju mieszkać z daleka od ludzi. Czy taki układ byłby akceptowalny? Dla wielu może i tak, ale nie dla wszystkich. Część uważałaby to tylko za przejściowe zawieszenie broni, które tylko wzmocniłoby przeciwnika. Do starcia prędzej czy później musi dojść -zwłaszcza, że wirus atakujący ludzi mutuje i sprawia, że zarażeni tracą zdolność mówienia.

 

Czytaj więcej

Dekalog, Siedem - 1988

Szymon Szostok

dekalog

Dekalog, Siedem- 1988;
- reżyseria: Krzysztof Kieślowski;
- scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz;
- wybrana obsada: Anna Polony, Maja Barełkowska, Władysław Kowalski, Bogusław Linda, Bożena Dykiel, Artur Barciś;
- gatunek: dramat.

"Nie kradnij"

Obejrzane jeszcze w lipcu - więc nie ma zaległości ;).

Bardzo nietypowa interpretacja siódmego przykazania. Mało oczywista, ale zarazem dająca duże pole interpretacyjne. Kto ukradł?

Maja jest studentką, która mieszka z rodzicami. Rzuca studia i porywa swoją młodszą siostrę. Dziewczynka tak naprawdę jest jej córką. Maja była zbyt młoda by ją wychować, dlatego wszyscy podejmują decyzję, że dzieckiem zaopiekują się rodzice Mai. Dziewczyna dzięki takiemu rozwiązaniu mogła skończyć studia i ułożyć sobie życie, ale jednocześnie została pozbawiona bezpośredniego wpływu na wychowanie dziecka.
Porywając dziecko z jednej strony odbiera to, co do niej należy, ale także pozbawia dziewczynkę kontaktu z kobietą, która ją wychowała. Próbuje jednym desperackim zachowaniem zmienić sytuację, która trwała przez wiele lat. Kto tu kradnie? Maja, czy raczej kradzież była popełniona wcześniej? Może to matka Mai "ukradła" jej dziecko?
Zatem Maja "kradnie" swoją własność. Ma do tego prawo?

 

Czytaj więcej

Belfer - sezon 1

Szymon Szostok

belfer s 1

Belfer;
- twórcy: Jakub Żulczyk, Monika Powalisz;
- Canal+, sezon 1, 2016;
- wybrana obsada: Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Robert Gonera, Piotr Głowacki, Krzysztof Pieczyński, Paweł Królikowski, Łukasz Simlat, Katarzyna Dąbrowska, Sebastian Fabijański, Paulina Szostak;
- gatunek: dramat, kryminał.

Polska, małe miasteczko blisko granicy z Rosją. W lesie zostają znalezione zwłoki licealistki. Dziewczyna została zamordowana. Społeczność powinna być zszokowana, ale przecież są ważniejsze sprawy. Dziewczyna nie żyje więc po co drążyć temat - życia jej to nie przywróci. Zbyt intensywne śledztwo może sprawić, że skandynawscy inwestorzy odjadą, a miasteczkiem zainteresują się organy ścigania. Tego ostatniego wszyscy woleliby uniknąć - niby małe miasteczko, ale pozwala na robienie całkiem dochodowych interesów. Miejscowy "układ zamknięty" nie pozwoli na zmiany. Jedyną szansą na znalezienie mordercy jest prywatne śledztwo prowadzone przez nowego nauczyciela (Stuhr) - tylko jemu zależy na odszukaniu i ukaraniu sprawców morderstwa. Główny wątek (śledztwo) jest mocną stroną produkcji, ale świetnie go uzupełniają wyraziści bohaterowie drugoplanowi. Każdy jest inny, ale też żaden z nich nie jest jednoznacznie dobry, ani zły. Świat nie jest taki prosty. Do tego trzeba dodać niezłą obsadę i mamy tytuł, który śmiało może znaleźć uznanie na międzynarodowych rynkach.

 

Czytaj więcej

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego - sezon 1

Szymon Szostok

holistyczna agencja detektywistyczna dirka gently ego s 1

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego
(Dirk Gently’s Holistic Detective Agency) - 2016;
- BBC, Netflix, sezon 1;
- twórca: Max Landis;
- wybrana obsada: Samuel Barnett, Elijah Wood, Hannah Marks, Fiona Dourif, Jade Eshete, Neil Brown Jr.;
- gatunek: komedia, science fiction.

Jeden z dziwniejszych tytułów jakie widziałem. Pomieszanie komedii kryminalnej z elementami fantasy i science-fiction. Pierwsze odcinki były tak zakręcone, że zastanawiałem się czy mają one jakikolwiek sens. Z czasem okazało się, że jeśli uwzględnimy podróże w czasie, zamiany ciał oraz niesamowitą ilość absurdalnych postaci to zaczniemy powoli odnajdywać się w tym fabularnym miksie.

 

Czytaj więcej